Prečo spolupracovať s realitkou?

napísal Roman Kolovrátek
publikované 17.8.2022 13:44

Zmyslom práce realitných kancelárií nie je len priviesť kupujúceho, či nájsť nehnuteľnosť a vypracovať kúpne zmluvy. Súčasťou služieb je aj postarať sa o Vašu bezpečnosť, ochrániť Váš majetok či peniaze, ušetriť Vám čas, náklady, vyriešiť prípadné komplikácie a vybaviť všetky formality, ktoré nie sú vždy jednoduché. Tu sú dôvody, prečo by ste mali radšej predaj, prenájom či kúpu nehnuteľnosti zveriť profesionálom. Uvádzam niekoľko dôvodov prečo sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti obrátiť na profesionálov:

 1. Profesionálny marketing a inzercia
 2. Stanovenie správnej ceny.
 3. Riešenie problémov pri predaji nehnuteľnosti.
 4. Poradenstvo pri príprave nehnuteľnosti z právneho hľadiska.
 5. Zmluvy garantované právnikom.
 6. Ochrana Vášho majetku a peňazí.
 7. Nestranný prístup, ochrana obidvoch strán, svedectvo pri sporoch.
 8. Skúsenosti s vybavovaním formalít. Kataster, úvery, prepisy energií a pod.

1. Profesionálny marketing a inzercia
Solídna realitná kancelária disponuje skúsenými a školenými maklérmi, ktorí ovládajú triky a pravidlá pre prezentáciu nehnuteľností. Tí vám dokážu poradiť ako nehnuteľnosť pripraviť na fotenie, natáčanie, prípadne obhliadky, vyhotovia fotografie, videoobhliadky, pôdorysy, virtuálne obhliadky a pod., pričom používajú modernú techniku. Profesionálnei realitné kancelárie používajú najúčinnejšie marketingové techniky predaja, dokážu exportovať ponuky na desiatky platených realitných portálov, využívajú pri propagácii sociálne siete, facebook, instagram a youtube a dokážu optimalizovať výsledky vyhľadávania pre ineternetové vyhľadávače ako je google.

2. Stanovenie správnej ceny.
Majitelia nehnuteľnosti často nesprávne odhadnú cenu a veľakrát sa nechajú uniesť svojimi želaniami alebo zahŕňajú do ceny aj emocionálnu hodnotu (spomienky, vynaloženú prácu a prostriedky). Niekedy sa naopak stáva, že cena je stanovená príliš nízko, v snahe predať nehnuteľnosť čo najrýchlejšie alebo pri nedostatku správnych informácií. Správne stanovená cena je veľmi dôležitý faktor pre úspešný predaj nehnuteľnosti. Pritom pre určenie správnej ceny nestačí si len pozrieť na internete pár podobných nehnuteľností. Skúsený maklér vie v určitých medziach pomerne presne odhadnúť trhovú cenu nehnuteľnosti, má k dispozícii nástroje na porovnanie cien a takisto pozná vplyv rôznych faktorov na cenu. Takisto ovláda psychológiu jednania so zákazníkom (často som videl ako predávajúci stratil niekoľko tisíc eur len kvôli nesprávnemu jednaniu s kupujúcim) vie nastaviť správnu stratégiu stanovenia ceny a jej prípadných úprav podľa potrieb zákazníka. Pokiaľ napriek všetkému si trúfate predávať nehnuteľnosť sami odporúčam preštudovať niekoľko rád v mojom článku " Ako stanoviť dobrú cenu nehnuteľnosti"

3. Riešenie problémov pri predaji nehnuteľnosti.
Väčšina predávajúcich vstupujú do predaja s dobrou vôľou a predstavou, že predať nehnuteľnosť je len otázka toho nájsť kupujúceho a ostatné už za nich vyrieši právnik či notár. Vo svojej praxi som videl a zažil neuveriteľné príhody a nečakané komplikácie, ktoré viedli k zúfalým a takmer neriešiteľným situáciám. Komplikácie môžu byť rôzne, od právnych vád na nehnuteľnosti, cez nevyriešené vlastnícke vzťahy, skutočnosti ovplyvňujúce získanie hypotéky, daňové súvislosti, problémy pri odovzdaní a prebierke nehnuteľnosti až po vojnu právnikov predávajúceho a kupujúceho. Tu práve každý ocení služby skúseného makléra a realitnej kancelárie, ktorí predstavujú nezávislú tretiu stranu a ktorí dokážu na základe svojich skúseností vyriešiť aj zdanlivo neriešiteľné (právnici vám z podstaty svojej profesie takúto službu nedokážu poskytnúť). Špičkový maklér vie v spolupráci s právnym oddelením realitnej kancelárie reagovať na vzniknuté problémy, dokáže robiť mediátora medzi predávajúcim a kupujúcim a hľadá riešenie pre čo najrýchlejšie uzavretie obchodu, tak by obidve strany boli spokojné. Profesionálna realitná kancelária vždy chráni obidve strany obchodu , kupujúceho aj predávajúceho. Pre ilustráciu, čo všetko sa môže pri predaji a kúpe nehnuteľnosti pokaziť si pozrite aj môj článok "hororové a iné príbehy z realitného biznisu"

4. Poradenstvo pri príprave nehnuteľnosti z právneho hľadiska.
Skúsení a školení makléri poznajú právne súvislosti dôležité pre bezproblémový priebeh predaja a kúpy nehnuteľnosti. Dobré realitné kancelárie dokážu poskytnúť kvalitný právny servis, kontinuálne vzdelávajú svojich maklérov a väčšinou spolupracujú so špičkovými právnikmi so zameraním na realitný obchod. Dobrý maklér sa neustále vzdeláva, sleduje zmeny zákonov, dokáže poradiť pri riešení rôznych problémových situácií, či už sú to daňové súvislosti, odstraňovanie právnych vád na nehnuteľnosti, vysporiadanie medzi podielnikmi, riešenie tiarch na nehnuteľnosti a pod.

5. Zmluvy garantované právnikom.
Profesionálna realitná kancelária má svoju databázu overených zmlúv a spolupracuje so skúsenými právnikmi so špecializáciou na majetkové a obchodné právo. Každá zmluva je overená právnikom realitnej kancelárie a je postavená tak, aby chránila obidve strany obchodu. Mnohí si povedia, že potrebné zmluvy si nájdu na internete, prípadne dajú zmluvu urobiť právnikovi alebo notárovi. No treba si uvedomiť, že každý realitný obchod je iný, a právnik alebo notár nebude za Vás riešiť prípadné problémy alebo sa dohadovať s druhou stranou na znení zmlúv. Tu je práve úloha skúseného makléra veľmi dôležitá. Skúsenosti nadobudnuté pri riešení mnohých realitných obchodov sú najcennejším kapitálom špičkového realitného makléra a profesionálnej realitnej kancelárie.

6. Ochrana Vášho majetku a peňazí.
Každý obchod má dve strany, predávajúceho a kupujúceho. Obvykle sa navzájom nepoznajú a to môže byť zdrojom nedôvery ale aj rizika. Ak vstupujete do obchodu bez sprostredkovateľa - skúseného makléra zo serióznej realitnej kancelárie, ľahko sa môžte stať obeťou podvodu, prípadne nečakaných komplikácií pri prevode nehnuteľnosti´. Realitná kancelária chráni obidve strany a stará sa o to aby bol na jednej strane ochránený majetok predávajúceho a na druhej strane peniaze kupujúceho, až do úplného ukončenia obchodu. K tomuto účelu má k dispozícii skúsených právnikov, a vie podľa situácie nastaviť postup pri uzatváraní obchodu aby riziko obidvoch strán bolo minimálne.

7. Nestranný prístup, ochrana obidvoch strán, svedectvo pri sporoch.
Pri jednaniach a prevode nehnuteľností dochádza medzi kupujúcimi a predávajúcimi často k odlišným názorom a predstavám o spôsobe uskutočnenia obchodu. Tu hrá veľmi dôležitú úlohu práve nestranná tretia strana - realitná kancelária. Často je potrebné hľadať kompromis, obnovovať dôveru pri vzájomných jednaniach a nájsť riešenie pri krízových situáciach. Navyše, pokiaľ sa ukáže, že niektorá strana spáchala podvod a poškodila druhú stranu, prípadne nedodržala dohody vyplývajúce zo zmlúv alebo sa dožaduje plnenia dohody, ktorá nebola uzavretá realitná kancelária vystupuje v takýchto prípadoch ako nestranný svedok a tým chráni stranu ktorá sa stala obeťou nečestného jednania.

8. Skúsenosti s vybavovaním formalít. Kataster, úvery, prepisy energií a pod.
Poznáte to. Idete vybavovať na úradoch niečo, čo ste v živote nerobili. Neviete kam ísť, na koho sa obrátiť, aký postup zvoliť, prípadne aké potrebné formuláre vyplniť. Práve v tom Vám môže realitný maklér zo serióznej realitnej kancelárie ušetriť veľa času a nervov. Či sa jedná o podklady k zabezpečeniu financovania, dokumenty z katastra, znalecké posudky, stavebné konania, územno plánovacie informácie k pozemkom, katastrálne konania, potvrdenia od správcov bytov, vyjadrenia dodávateľov sietí či prepisy energií u dodávateľov, to všetko má realitná kancelária stokrát "obšlapané" a vie vybaviť rýchlo promptne a k spokojnosti.

Práca realitných kancelárií a realitných maklérov je všade vo svete Váženým povolaním. Bohužiaľ u nás je veobecný názor na toto povolanie zväčša negatívny. Dôvody sú rôzne, veľa z nich vzniklo z mýtov, ktoré nie sú pravdivé no niektoré sú bohužiaľ aj odôvodnené a vychádzajú z neporovnateľnej kvality služieb rôznych realitných kancelárií a maklérov. (pozrite si aj článok Mýty a fakty - RK Nevolať!) Našťastie tých, ktorí sa snažíme robiť svoju prácu poriadne a poctivo je dosť a tu nájdete návod ako sa orientovať na trhu s realitami a vybrať si správnu realitnú kanceláriu a dobrého realitného makléra.

Podobné články

Ako pracujú realitní makléri vo svete?

Práca makléra je vo svojej podstate všade na svete rovnaká. Realitný maklér sprostredkúva predaj alebo prenájom nehnuteľností. To znamená, že hľadá záujemcov o kúpu alebo prenájom nehnuteľností pre svojich klientov alebo naopak hľadá nehnuteľnosti pre kupujúcich podľa ich predstáv. ...

napísal Roman Kolovrátek
17.8.2022 13:44

Ako nájsť spoľahlivého makléra

Tipy ako nájsť profesionálneho a seriózneho makléra

 1. Špičkový maklér má referencie od svojich klientov.
 2. Špičkový maklér je vždy k dispozícii, dvíha telefón, odpovedá.
 3. Špičkový maklér má v ponuke minimálne 15-20 nehnuteľností.
 4. Špičkový maklér má svoju výbavu, ...

napísal Roman Kolovrátek
17.8.2022 13:44

Ako vybrať správnu realitku

Poznať renomovanú a profesionálnu realitnú kanceláriu je pomerne jednoduché. Tu je pár tipov ako na to:

 1. Má svoju vlastnú webovú stránku
 2. Má svoju kanceláriu.
 3. Má dostatok aktuálnych ponúk
 4. Celoslovenská či miestna ? Výhody a nevýhody.
 5. Zastupujú ...

napísal Roman Kolovrátek
17.8.2022 13:44